Rekordowy poziom CO2 w powietrzu w kwietniu 2022!
W kwietniu 2022 poziom CO2 na Ziemi osiągnął niepokojący, najwyższy poziom w historii. Przekroczenie 420 części na milion to najwyższy poziom odnotowany na przestrzeni lat, od kiedy ten poziom jest mierzony. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale na pewno należą do nich szybki rozwój przemysłu, transportu i budowy oraz coraz większej ilości obiektów.
Dane budzą grozę
Dane pokazujące wzrost dwutlenku węgla nazywają się krzywą Keelinga. Nazwano ją tak na cześć Charlesa Keelinga, który rozpoczął i dokonał pierwszych obserwacji. Jego pracę kontynuował syn Charlesa — Ralph Keelin, który na początku tego miesiąca powiedział, że pierwszy dzień kwietnia 2022 r. pokazał stężenie CO2 w powietrzu na poziomie 420 ppm lub wyższym i że będzie to pierwszy miesiąc, który przekroczy tę wartość.
Odczyty z Obserwatorium Mauna Loa na Hawajach pokazywały na dzień 2 maja 2022 odczyt 420,99 ppm (części na milion), co oznacza, że w ciągu roku nastąpił wzrost o aż 0,25%, czyli o 1,04 ppm od 2 maja 2021 r.
Poziom CO2 – norma
Poziom dwutlenku węgla bezpieczny dla człowieka nie powinien przekraczać 1000 ppm (liczba części na milion). Eksperci twierdzą, że takie stężenie jest komfortowe i umożliwia normalne funkcjonowanie. Natomiast przekroczenie normy może odbić się negatywnie na zdrowiu, powodując trudność z oddychaniem, podwyższone ciśnienie i tętno oraz objawy podobne do zatrucia. Niestety coraz szybciej zbliżamy się do górnej granicy normy poziomu CO2 w powietrzu.
Za czasów naszych dalszych przodków stężenie CO2 w powietrzu prawdopodobnie wahało się w przedziale 180-300 ppm. Natomiast stężenie już powyżej 600 ppm może powodować spadek zdolności intelektualnych. Tak dużej ilości dwutlenku węgla, jak obecnie nie było w atmosferze od kilkunastu milionów lat. Jeżeli przejdziemy koło tego tematu obojętnie, do końca stulecia poziom CO2 może wzrosnąć do 1000 ppm. Poniższy wykres przedstawia, jak stężenie CO2 w powietrzu zmieniało się na przestrzeni lat. (Źródło: https://gml.noaa.gov/)
Przyczyny podwyższonego poziomu CO2
Przyczyn podwyższonego poziomu CO2 w atmosferze może być kilka. Sam transport emituje niemal 25% CO2 na całym świecie. Oprócz transportu ogromną rolę odgrywa produkcja energii elektrycznej. Zużycie paliw kopalnych podczas produkcji energii elektrycznej jest ogromne i powoduje pogłębienie się efektu cieplarnianego. Równie ważną przyczyną wzmożonej produkcji dwutlenku węgla jest światowy przemysł, który również wymaga zużycia paliw kopalnych. W końcu zwiększająca się liczba gospodarstw domowych. Każde z nich potrzebuje korzystać z ogrzewania i energii elektrycznej, co również pogłębia efekt cieplarniany. Nie tylko budowa i eksploatacja budynków mieszkalnych powoduje zwiększoną emisję CO2. Jak popatrzmy na duże miasta, zobaczymy, ile na przestrzeni ostatnich lat powstało w nich galerii handlowych, obiektów rozrywkowych i biurowców. Te ogromne budowle nie są bez znaczenia dla naszej atmosfery. W końcu rolnictwo oraz hodowla zwierząt. Nawozy syntetyczne, często stosowane w rolnictwie powodują zwiększenie stężenia azotu w glebie, a co za tym idzie jego większą emisję do atmosfery. Z kolei zwierzęta hodowlane (zwłaszcza bydło) emitują dwutlenek węgla i metan. Poniższy wykres ze strony: https://edgar.jrc.ec.europa.eu/country_profile/WORLD przedstawia jak prezentuje się produkcja CO2 w poszczególnych sektorach. Dane podane są w tonach (G oznacza gigatony).
Poniżej zaś wykres, przedstawiający jak sytuacja prezentuje się w poszczególnych krajach na świecie. Został on przygotowany przez JRC (Joint Research Centre).
Co możemy zrobić, aby zapobiec wzrostowi CO2?
Możesz pomyśleć, że sam jeden nie możesz zrobić nic, by ograniczyć stężenie dwutlenku węgla. Tak może pomyśleć każdy, a poziom co2 w atmosferze będzie się wciąż podnosił.
Tymczasem gdyby choć część ludzi na świecie podjęła pewne działania, sytuacja wyglądałaby o wiele korzystniej. Dlatego mimo przerażających danych warto podejmować kroki, które poprawią jakość powietrza. Wiele z nich nie tylko przyczyni się do lepszej jakości powietrza, ale również pomoże Ci zaoszczędzić! Poniżej wymieniamy listę takich działań i zachęcamy do podjęcia chociaż części z nich.
Jak możesz zapobiec wzrostowi stężenia CO2:
Sadź drzewa i wspieraj różne inicjatywy w tym kierunku (np. z budżetu obywatelskiego).
Kupuj produkty z regionu, kraju.
Ogranicz podróże lotnicze.
Zadbaj o ekonomię podróżowania (lepiej jeździć w więcej osób, mniejszą ilością samochodów).
O ile to możliwe wybieraj rower lub komunikację publiczną.
Zwracaj uwagę na certyfikaty i oznaczenia (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://greenenergycongress.pl/2022/04/01/unijne-certyfikaty-ekologiczne-na-zywnosc-ktore-warto-znac/).
Kupuj ubrania i rzeczy z drugiej ręki.
Nie kupuj ubrań Fast Fashion, tanich, o wątpliwej jakości.
Korzystaj z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika w domu itp.)
Wykonaj audyt energetyczny w domu i sprawdź, gdzie ucieka ciepło (uszczelnienie okien, drzwi).
Zmniejsz temperaturę w swoim domu, nawet o 1-2 stopnie.
Wymień oświetlenie na energooszczędne.
Nie kupuj warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach (odsyłamy do ostatniego artykułu: https://greenenergycongress.pl/2022/04/15/opakowania-plastikowe-na-warzywa-i-owoce-czy-wycofamy-je-w-slad-za-francja/).
Staraj się naprawiać rzeczy (upcykling).
Rozsądnie podchodź do zakupów.
Żyj w duchu zero waste.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz działać dla dobra jakości powietrza, a tym samym dla wszystkich stworzeń na świecie, zapraszamy Cię do udziału w Green Energy Congress! Zapisy już trwają!
źródła:
https://www.axios.com/earth-co2-levels-alarming-milestone-1e58b5a7-5c27-4d94-bd02-8a9bc1dc2a99.html