Gospodarka Obiegu Zamkniętego Zielony Łańcuch Dostaw
Wyzwania, idee i dobre praktyki dla przedsiębiorców
Podczas tegorocznej Edycji Green Energy Congress, odbywającego się w dniach 4-5 października 2022 r. będzie miała miejsce premiera raportu: “REGENERATIVE SUPPLY ECOSYSTEMS. A Quest for Long-Term Resilience”.
Raport wydawany jest przez Green Energy Congress wspólnie ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Pod redakcją dr Sandry Piesik – Dyrektor 3 ideas B.V. Dr Sandra Piesik jest wielokrotnie nagradzaną, specjalizującą się we wdrażaniu globalnego zrównoważonego prawodawstwa, w kontekście rozwoju miast i technologii. Uczestniczy w programach m.in. UN-HABITAT, UNFCCC, UNCCD, CBD. Raport ukaże się w dwóch językach: polskim i angielskim.
Gospodarka obiegu zamkniętego i zielony łańcuch dostaw
Zielony łańcuch dostaw to tematyka interesująca badaczy już od ponad 30 lat. Z kolei gospodarka obiegu zamkniętego nabiera coraz więcej praktycznego zastosowania w systemach gospodarczych. W 2015 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat: „Zamknięcie obiegu – plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym”. Poinformowała w nim o odchodzeniu od tradycyjnego modelu gospodarki liniowej na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. W nowym modelu wartość produktów, materiałów i zasobów ma być zatrzymywana w obiegu tak długo, jak tylko jest to możliwe. Z kolei w 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła nową strategię na rzecz wzrostu w komunikacie pt. „Europejski Zielony Ład”, którego celem jest „przekształcenie UE w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo żyjące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce”.
Coraz częściej mówi się o tym, aby przy budowaniu struktur i łańcuchów dostaw, uwzględniać współczesne koncepcje zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu CSR.
Dlaczego ważny jest zrównoważony łańcuch dostaw?
Zrównoważony łańcuch dostaw jest istotny z wielu powodów. Umożliwia on wykorzystanie przyjaznych środowisku zasobów oraz recykling poszczególnych materiałów. Dzięki temu nie narusza struktury naturalnego środowiska. Ale zrównoważony łańcuch dostaw bierze pod uwagę nie tylko kwestie środowiskowe, ale i aspekty społeczne. Uczciwe praktyki pracownicze, przestrzeganie prawa pracy i praw człowieka, równouprawnienie, troska o zasady BHP, a także praktyki nastawione na współpracę ze społecznościami lokalnymi – to również kwestie, które pojawią się we wspomnianym raporcie.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zrównoważenie łańcucha dostaw jest rozumiane jako: “zarządzanie środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi skutkami jego działalności oraz wspieranie dobrych praktyk zarządczych w całym cyklu życia produktów i usług. Celem zrównoważenia łańcucha jest tworzenie, ochrona i długofalowy rozwój środowiskowej, społecznej i ekonomicznej wartości w dostarczanie produktów i usług na rynek”. [United Nations Report, 2015].
Cele i założenia raportu
Premiera raportu: “REGENERATIVE SUPPLY ECOSYSTEMS. A Quest for Long-Term Resilience” to ważny element na mapie wdrażania w życie zasad zielonego łańcucha dostaw i gospodarki cyrkularnej. Jednym z elementarnych celów tego raportu jest pokazanie bieżących trendów. Ale również omówienie stanu prac nad wdrożeniem mechanizmów obiegu cyrkularnego w polskiej gospodarce. Dokument ma za zadanie wskazać działania, jakie należy podjąć, aby skutecznie wdrażać GOZ i założenia Zielonego Łańcucha Dostaw w praktyce firm i instytucji.
Ważnym zadaniem raportu jest też pokazanie przykładów wdrożonych już w życie zasad zielonego łańcucha dostaw i gospodarki cyrkularnej. Dobre praktyki, stosowane przez duże firmy posłużą jako drogowskaz dla mniejszych podmiotów. Dzięki poznaniu tych praktyk mniejsze firmy będą wiedziały, na co mają się przygotować, wdrażając politykę ESG. Dowiedzą się jakich błędów unikać i na co położyć szczególny nacisk. W raporcie duże podmioty, firmy, korporacje opowiedzą o tym, czego potrzebują od swoich podwykonawców i podmiotów partnerskich.
Raport: “REGENERATIVE SUPPLY ECOSYSTEMS. A Quest for Long-Term Resilience” składa się z dwóch części. W części pierwszej będzie skupiał się na wielu analizach. Przedstawione zostaną najnowsze trendy w gospodarce obiegu zamkniętego i zielonego łańcucha dostaw, a także na zmianach prawnych.
W drugiej części natomiast pokazane zostaną przykłady dobrych praktyk, stosowanych przez firmy działające na rodzimym rynku. W tej części znajdziemy opis tych firm. Dowiemy się jakie zmiany ESG mają już za sobą oraz co jeszcze będą wprowadzać w ramach zrównoważonego rozwoju.
Do kogo adresowany jest raport?
Odbiorcą raportu są korporacje i spółki skarbu państwa o globalnym i lokalnym zasięgu, duże firmy i organizacje. Ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, pojedyncze działalności gospodarcze oraz instytucje i samorządy. Jednym słowem, raport to swoiste kompendium wiedzy w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście zielonego łańcucha dostaw.
Informacje dodatkowe
Mamy nadzieję, że wspomniany raport nie tylko pozwoli uzyskać nową wiedzę i poznać najlepsze praktyki dla przedsiębiorców, ale również zainspiruje polskie firmy i organizacje, uczestniczące w globalnym czy europejskim łańcuchu dostaw do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki i podejmowania działań w duchu GOZ i ESG.
Serdecznie zapraszamy Państwa do obecności podczas premiery tego raportu.
Green Energy Congress, odbędzie się w dniach 4-5 października.